Co je pasivní dům
Výhody pasivního domu
- Vyšší komfort bydlení
- Zdravé vnitřní prostředí
- Velmi nízká spotřeba energie
- Dotace Nová zelená úsporám až 585 000 Kč
- Příjemné teploty v zimě i v létě
- Stálý přívod čerstvého vzduchu – bez průvanu, prachu a pylů
- Spolehlivá investice – stabilní tržní hodnota nemovitosti
- Vyšší kvalita stavebních prací
- Malé nároky na údržbu a provoz
- Nízká závislost na dodávkách energie
- Šetrný k životnímu prostředí
Energeticky pasivní dům je stavba s velmi nízkou potřebou energie. Oproti stávajícím budovám spotřebuje až o 90% méně energie, při současném zajištění vyššího komfortu a zdravého vnitřního prostředí.
Měrná spotřeba tepla na vytápění [kWh/(m2a)]

Zásady pro dosažení energeticky pasivního standardu
-
Orientace a tvar budovy
Budova musí být natočena tak, aby fasáda největším prosklením byla orientována k jihu a bylo tím umožněno pasivní získávání energie ze slunečního záření v zimním období. Zároveň je třeba konstrukčně zajistit, aby se interiér v létě nepřehříval a nebyla potřeba energie na letní chlazení. Dům by měl mít kompaktní tvar s minimální plochou obalové konstrukce ve vztahu k vytápěnému vnitřnímu prostoru.
-
Silná vrstva tepelné izolace vnější konstrukce
Kvalitně provedené zateplení musí bez přerušení obepínat celý vytápěný prostor objektu.
-
Okna s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi
Do pasivních domů se osazují okna s trojsklem s výplní inertním plynem. Velmi důležité je i těsné provedení připojovací spáry.
-
Vzduchotěsnost obvodového pláště
Pasivní dům je nutné náležitě zatěsnit proti únikům tepla, proti vnikání vnitřní vlhkosti do konstrukce a pro zajištění efektivního fungování větracího zařízení s rekuperací.
-
Použití řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperací)
V otopném období mohou být všechna okna zavřena a o výměnu vzduchu se stará větrací systém, přičemž až 90% tepla z odchodního vzduchu je předáno v rekuperační jednotce příchozímu čerstvému vzduchu.
-
Využití obnovitelných zdrojů energie
K další úspoře energie na provoz domu a ke snížení závislosti na jejích dodávkách přispívá využití obnovitelných zdrojů energie. Jako zdroj tepla pro vytápění a přípravu TUV je možné použít tepelná čerpadla, solární kolektory, zařízení na spalování biomasy apod.
Pro maximální spokojenost investora a uživatele pasivního domu je důležitá úvodní architektonicko-energetická koncepce, dokonalá projektová dokumentace s vyřešením všech konstrukčních detailů od projektanta znalého problematiky pasivních domů a bezchybné zhotovení obálky budovy z kvalitních materiálů zkušenou realizační firmou.

Parametry pasivního domu
V současné době se v České republice pasivní domy definují a posuzují podle dvou metodik s odlišným způsobem výpočtu a s rozdílnými požadovanými parametry.
-
PASIVNÍ DŮM PODLE TNI 730329 (TNI 730330)
Jedná se o národní metodiku (TNI -technická normalizační informace), která stanovuje jednotný postup hodnocení domů s velmi nízkou energetickou náročností, zejména nízkoenergetických a pasivních domů podle přílohy A ČSN 73 0540-2:2007.
-
PASIVNÍ DŮM PODLE PHPP (Plánovací nástroj pro pasivní domy)
Metodika PHPP vznikla v Passivhaus Institutu v německém Darmstadtu a jako první definovala pojem pasivní dům. Návrhový nástroj PHPP (Passive House Planning Package) je v Evropě nejčastěji užívaný nástroj pro optimalizaci návrhu a hodnocení energetické bilance pasivních domů.