Hattrick Domova Podhradí

Datum: 5.11.2021

Adapterra Awards

Domov Podhradí – diplom pro vítěze kategorie Náš domov

Ve čtvrtek 4. listopadu byly v Praze vyhlášeny výsledky soutěže Adapterra Awards. Z více než stovky přihlášených, si ocenění odneslo osm projektů reagujících na problémy spojené se změnou klimatu.

V kategorii Náš domov, zaměřené na obytné budovy, odbornou porotu nejvíce zaujal dům pro seniory Domov Podhradí. Projekt, realizovaný v rámci stavebního konceptu DOMY ATREA, navázal na úspěchy v soutěžích Český energetický a ekologický projekt a E.ON Energy Globe, a připsal si již třetí významné ocenění.

Domov Podhradí – celkový pohled

Původně nevyužitý a zanedbaný pozemek na okraji Týnce nad Labem se manželé Motlovi rozhodli oživit a postupně přeměnit na zelenou oázu pro důstojný život nejen seniorů.
První budovou v lokalitě je bytový dům pro komunitní bydlení necelé dvacítky seniorů a osob s pohybovým omezením. Dřevostavba v energeticky pasivním standardu ke svému provozu přednostně využívá obnovitelné zdroje energie a šetrně hospodaří s dešťovou a odpadní vodou. Řízené větrání s rekuperací tepla, přírodní materiály, zastíněné verandy a zeleň zajistí zdravé a komfortní prostředí i v období letních veder. 

Domov Podhradí – babiččin sad a motýlí louka

Vegetační střechy, babiččin ovocný sad s květnatou loukou a hmyzím hotelem, a vznikající permakulturní zahrada s vodními prvky, vytváří přívětivé prostředí pro obyvatele, zlepšují okolní mikroklima a poskytují životní prostor pro drobné živočichy a hmyz.

Energeticky úsporné stavební řešení doplňuje systém technických zařízení a obnovitelné zdroje energie, které zajišťují komfortní a zdravé bydlení pro klienty, a nízké provozní náklady pro provozovatele.

Větrání obytných prostor zajišťují větrací jednotky s rekuperací tepla ATREA DUPLEX řady EC. Jako zdroje energie pro vytápění a přípravu TUV jsou využita dvě tepelná čerpadla vzduch – voda ATREA TCV EKO.

Svým pojetím, na české poměry unikátní, počin zaslouží uznání i z toho důvodu, že se jedná o soukromý projekt rodinného charakteru, kde se investoři zásadním způsobem podíleli na realizaci a zároveň objekt provozují. Díky láskyplné péči provozovatelky Dany Motlové mohou obyvatelé Domova prožít podzim života důstojně v přívětivém prostředí a doslova v rodinné atmosféře.

Obyvatelům přejeme pohodové bydlení, majitelům úspěšný rozvoj celého území, a všem, kteří se na projektu podíleli, gratulujeme a děkujeme!

Více o projektu Domov Podhradí v databázi příkladů Adapterra Awards

Záznam konference Příjemné a odolné město a vyhlášení Adapterra Awards 2021

O soutěži

Adapterra Awards hledá nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu – inspirativní projekty, které pomáhají přizpůsobit naše města, domy a krajinu klimatické změně. Soutěž organizuje Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting jako odborným partnerem. Záštitu soutěži udělili ministr životního prostředí a předseda Senátu Parlamentu ČR.

Ke stažení:

 [PDF]    Článek „Domov Podhradí – Týnec nad Labem“ v časopisu Stavebnictví

 [PDF]    Tisková zpráva Nadace Partnerství – Vítězové Adapterra Award 2021

 [PDF]    Katalog příkladů dobré praxe – finalisté Adapterra Awards 2021

Galerie: