„Dům vody a tónů“ – hattrick v soutěži Úsporný dům roku 2019

Datum: 9.2.2020

Dům ATREA Jistebsko "Dům vody a tónů"

Ve čtvrtek 6. února byly slavnostně vyhlášeny vítězné stavby pátého ročníku soutěžní přehlídky ÚSPORNÝ DŮM 2019 za přítomnosti ministra životního prostředí Richarda Brabce, a to u příležitosti zahájení veletrhu FOR PASIV.
Do přehlídky bylo přihlášeno 52 staveb, ze kterých odborná porota vybrala 20 novostaveb a 7 rekonstrukcí, které bojovaly o absolutní vítězství v hlasování veřejnosti. Veřejnost rozdělila celkem 5 696 hlasů a na vítězi se shodla s odbornou porotou.

Dům ATREA Jistebsko – „Dům vody a tónů“ uspěl ve třech kategoriích

Částečně dvoupodlažní rodinný dům, v podhůří Jizerských hor, pro manželský pár se dvěma menšími dětmi. Konstrukční řešení, vychází z uceleného stavebního systému DOMY ATREA. Jedná o moderní skeletovou dřevostavbu s difúzně otevřenou skladbou obvodových konstrukcí. Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné a recyklované materiály (dřevo, desky na bázi dřeva, celulóza apod.). Pro provoz domu jsou přednostně využívány obnovitelné zdroje energie (fotovoltaika, tepelné čerpadlo).

CENA ODBORNÉ POROTY
Kategorie pasivní novostavby – rodinné domy

Hodnocení poroty:
„Jedná se o osvědčené, účelné a pěkné řešení, které lze snadno přizpůsobit dané lokalitě od horské vesnice po městské prostředí. Technicky dobře zvládnuté, oceňujeme biotopové jezírko, které pomůže zadržet srážkovou vodu v místě a má pozitivní vliv na okolní mikroklima.“

CENA GENERÁLNÍHO PARTNERA

CENA VEŘEJNOSTI

Spolu s oceněním odborné poroty v kategorii PASIVNÍ NOVOSTAVBY – rodinné domy a cenou generálního partnera byl projekt oceněn také veřejností jako celkový vítěz soutěžní přehlídky.

Ocenění převzali autorka návrhu Ing. arch. Zuzana Novosadová (Symbiosa – ateliér architektů), majitelka domu a zástupce přihlašovatele Ing. Petr Dusil (ATREA s.r.o. | DOMY ATREA).

Více informací o oceněném projektu „Dům vody a tónů“ naleznete na www.PojdteDal.info

Cena odborné poroty     Cena generálního partnera     Cena veřejnosti

O soutěži

Hlavním cílem soutěžní přehlídky Úsporný dům roku je představit široké veřejnosti stavby pro 21. století a ukázat, že kvalitně postavené nebo zrekonstruované stavby jsou především komfortní, zdravé, šetrné ke všem zdrojům i životnímu prostředí a dostupné prakticky každému. Přehlídka navázala na předchozí čtyři ročníky, které nesly název Pasivní dům roku. Vyhlašovateli soutěžní přehlídky jsou ABF a Státní fond životního prostředí České republiky ve spolupráci s Centrem pasivního domu.

Přehled všech oceněných staveb na www.pasivnidomy.cz

Galerie: