„Dům vody a tónů“ – hattrick v soutěži Úsporný dům roku 2019

Datum: 9.2.2020

Dům ATREA Jistebsko "Dům vody a tónů"

Ve čtvrtek 6. února u příležitosti slavnostního zahájení veletrhu FOR PASIV byly, za přítomnosti ministra životního prostředí Richarda Brabce, slavnostně vyhlášeny vítězné stavby pátého ročníku soutěžní přehlídky ÚSPORNÝ DŮM 2019.
Do přehlídky bylo přihlášeno 52 staveb, ze kterých odborná porota vybrala 20 novostaveb a 7 rekonstrukcí, které bojovaly o absolutní vítězství v hlasování veřejnosti. Veřejnost rozdělila celkem 5 696 hlasů a na vítězi se shodla s odbornou porotou.

Dům ATREA Jistebsko – „Dům vody a tónů“ uspěl ve třech kategoriích

Moderní dřevostavba v energeticky pasivním standardu s koupacím jezírkem, permakulturní zahradou a vodním biotopem, citlivě zasazená do stávající zástavby v podhůří Jizerských hor.

Konstrukční řešení, vychází z uceleného stavebního systému DOMY ATREA. Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné a recyklované materiály (dřevo, desky na bázi dřeva, celulóza apod.).

Větrání a vytápění (chlazení) objektu zajišťuje větrací a vytápěcí (chladicí) jednotka s rekuperací tepla a cirkulací ATREA DUPLEX RK5. Jako doplňkové otopné plochy jsou v koupelnách umístěny teplovodní žebříkové radiátory. K hygienickému průtočnému ohřevu vody a k akumulaci energie slouží integrovaný zásobník tepla ATREA IZT 650 litrů. Pro provoz domu jsou přednostně využívány obnovitelné zdroje energie, tepelné čerpadlo země-voda ATREA TCA 3.1 kW a fotovoltaická elektrárna o výkonu 3,12 kWp.

CENA ODBORNÉ POROTY
Kategorie pasivní novostavby – rodinné domy

Hodnocení poroty:
„Jedná se o osvědčené, účelné a pěkné řešení, které lze snadno přizpůsobit dané lokalitě od horské vesnice po městské prostředí. Technicky dobře zvládnuté, oceňujeme biotopové jezírko, které pomůže zadržet srážkovou vodu v místě a má pozitivní vliv na okolní mikroklima.“

CENA GENERÁLNÍHO PARTNERA

CENA VEŘEJNOSTI

Spolu s oceněním odborné poroty v kategorii PASIVNÍ NOVOSTAVBY – rodinné domy a cenou generálního partnera byl projekt oceněn také veřejností jako celkový vítěz soutěžní přehlídky.

Ocenění převzali autorka návrhu Ing. arch. Zuzana Novosadová (Symbiosa – ateliér architektů), majitelka domu a zástupce přihlašovatele Ing. Petr Dusil (ATREA s.r.o. | DOMY ATREA).

Cena odborné poroty     Cena generálního partnera     Cena veřejnosti

Zúčastnění

Architekt: Ing. arch. Zuzana Novosadová (Symbiosa – ateliér architektů)
Projektant: Zdeněk Hlavatý
Energetická náročnost, NZÚ, projekt TZB: Ing. Zdeněk Ročárek, Ing. Petr Kotek, Ph.D. (EnergySim s.r.o.)
Technický dozor stavebníka: Ing. Petr Marx
Realizace: Daniel Petříček (v licenci DOMY ATREA)

O soutěži

Hlavním cílem soutěžní přehlídky Úsporný dům roku je představit široké veřejnosti stavby pro 21. století a ukázat, že kvalitně postavené nebo zrekonstruované stavby jsou především komfortní, zdravé, šetrné ke všem zdrojům i životnímu prostředí a dostupné prakticky každému. Přehlídka navázala na předchozí čtyři ročníky, které nesly název Pasivní dům roku. Vyhlašovateli soutěžní přehlídky jsou ABF a Státní fond životního prostředí České republiky ve spolupráci s Centrem pasivního domu.

Přehled všech oceněných staveb na www.pasivnidomy.cz

Příběh oceněného projektu „Dům vody a tónů“ naleznete na www.PojdteDal.info

Galerie: