Dům ATREA ve finále soutěže Pasivní dům 2016

Datum: 9.1.2017

Soutěžní přehlídka Pasivní dům 2016 hledá, mapuje a oceňuje nejzajímavější úsporné domy na území České republiky. Ať už ty nulové, pasivní nebo s velmi nízkou energetickou náročností, rodinné, bytové, administrativní, ale i školy, domy úplně nové nebo do úsporné energetické třídy nově zrekonstruované.

Dům ATREA v Liberci ve finálovém výběru!

Koncepce rodinného domu s permakulturní zahradou pro japonsko-český manželský pár je vedena snahou o jednoduché, funkční a kultivované řešení, které respektuje osobnosti majitelů, nenásilně spojuje kulturní aspekty obou národů a zohledňuje polohu v bezprostřední blízkosti lesů Jizerských hor. Velký důraz je kladen na estetickou kvalitu a praktičnost, kvalitu vnitřního prostředí, nízkou energetickou náročnost, ohleduplnost k životnímu prostředí a nenáročnou obsluhu a údržbu objektu.

Energeticky úsporné stavební řešení (DOMY ATREA) doplňuje ucelený systém technických zařízení, který zajišťuje komfortní a zdravé bydlení s nízkými provozními náklady. Pro provoz domu jsou přednostně využívány obnovitelné zdroje energie (krbová vložka, telené čerpadlo). Dům je připraven i na budoucí instalaci fotovoltaických panelů a případně nabíjecí stanice pro elektromobil.

Hlasujte a vyhrajte jednu z hodnotných cen

Pokud Vás náš dům zaujal, budeme rádi, pokud mu dáte svůj hlas: Hlasování o Cenu veřejnosti

Každý hlasující získá volnou vstupenku na veletrh FOR PASIV 2017 a tři hlasující, jejichž odpověď na soutěžní otázku bude nejblíže skutečnosti, vyhrají hodnotné ceny. Hlasovaní probíhá pouze do 31.1.2017!

Galerie:

Podrobnější informace o domu

Užitná plocha: 178 m2
Měrná potřeba tepla na vytápění:
13 kWh/(m2a)
Celková potřeba primární energie: 60 kWh/(m2a)
Energetická náročnost budovy (dle PENB): A - mimořádně úsporná
Měřená celková neprůvzdušnost
(Blower-Door test): 0,35 h-1
Architekt: Ing. Tomáš Krupa, Ing. arch. Zuzana Novosadová, Ing. Magdalena Smetanová (návrh zahrady)
Projektant: Ing. David Chudoba
Realizace: Daniel Petříček
Technický dozor: Ing. Petr Marx
Dokončení:
2016

Jedná se o moderní skeletovou dřevostavbu s difúzně otevřenou skladbou obvodových konstrukcí. Stavební řešení, včetně detailů, vychází z uceleného stavebního systému společnosti ATREA. Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné a recyklované materiály (dřevo, celulóza, desky na bázi dřeva, hliněné panely a omítky apod.). Ploché střechy jsou ozeleněné.

Interiér domu je vybaven moderním nábytkem a praktickými prvky z masivního dřeva, které jsou vkusně kombinovány s několika kusy japonského starožitného nábytku. V přízemí domu se nachází „japonská" místnost v tradičním stylu, avšak „vyrobená" převážně z českých materiálů českými řemeslníky. Interiér bezprostředně navazuje na dřevěnou terasu a permakulturní zahradu s přírodním jezírkem. V budoucnu zahradu doplní dřevěný čajový altán inspirovaný tradiční japonskou architekturou.

Větrání s rekuperací tepla a vytápění, zajišťuje dvou zónová cirkulační jednotka ATREA DUPLEX RK4 v kombinaci s teplovodními otopnými žebříky v koupelnách. Zdrojem tepla pro vytápění a přípravu teplé vody je tepelné čerpadlo vzduch – voda ATREA TCV 4.8 a krbová vložka HOXTER s teplovodním výměníkem. K akumulaci tepla slouží integrovaný zásobník tepla ATREA IZT-U-T 650 litrů, vybavený dvěma záložními elektrickými patronami. Zásobník zároveň zajišťuje hygienický průtočný ohřev užitkové vody.